Algemeen

Tentoonstelling ‘De vlag hangt al uit!!!’ in Stedelijk Museum Almelo

ALMELO - In Stedelijk Museum Almelo is afgelopen dinsdag de tentoonstelling De vlag hangt al uit!!! geopend. Deze tentoonstelling presenteert bijzondere objecten en persoonlijke verhalen over de belevenissen van Almeloërs tijdens de Tweede Wereldoorlog en de bevrijding op 4 en 5 april 1945. De expositie is te zien tot en met 17 augustus.

Op 4 april 1945, de dag waarop de Canadezen Almelo bevrijdden, was de stemming in de stad uitgelaten. ‘De vlag hangt al uit!!!’ schreef een elfjarig meisje in haar dagboek. Vlaggen werden hier en daar voorzichtig uitgehangen, soms zelfs te vroeg, zoals een Almeloër vertelt over het gevaarlijke moment dat hij op bevel van de Duitse bezetters de vlag weer naar beneden moest halen.

Verhalen van ooggetuigen en diverse objecten brengen de oorlogservaringen in Almelo tot leven. Onder de getoonde items bevinden zich een jasje van een Nederlandse soldaat, gemaakt in Almelo, een trouwjurk van parachutestof, een originele Canadese filmcamera in een bijzondere behuizing, een geldkist die mogelijk werd gebruikt in de grootste bankroof van Nederland als verzetsdaad, en het schilderij van Salomon Menco, een Joodse jongen die in Almelo woonde en de oorlog helaas niet overleefd heeft.

Daarnaast delen verschillende Almeloërs hun persoonlijke oorlogservaringen. Zo vertelt Jopie, die zeven jaar oud was toen de oorlog begon, over haar dagelijkse leven tijdens de bezetting. Deze verhalen brengen de grote thema’s van de oorlog tot leven: de Jodenvervolging, de bommen op Almelo, de NSB, razzia’s, Arbeitseinsatz, de bankroof in Almelo, de V1’s in de bossen van Almelo, en de bevrijding door de Canadezen.

80 jaar vrijheid roept op tot reflectie. Wat betekent vrijheid voor jou? Deel jouw wensen via de wensboom die in de tuin van het museum staat.

De vlag hangt al uit!!!
T/m 17 augustus 2025
Stedelijk Museum Almelo
Prinsenstraat 13, Almelo
www.stedelijkmuseumalmelo.nl
dinsdag t/m zaterdag van 10 tot 17 uur
zondag van 11 tot 17 uur